wtorek, 29 marca 2016

Naprawdę wielki.

Nietuzikowy, bo skonstruowany specjalnie na potrzeby ustanowienia rekordu świata w orce 20-skibow pług Gregoire-Besson pracuje teraz na Podlasiu w gospodarstwie Agrofarm Macieja Pietraszuka. Potężne narzędzie współpracuje z 530-konnym ciągnikiem Case IH 530 STX.
Właściciel gospodarstwa o powierzchni ponad 1200 ha sprowadził go zza granicy. Dlaczego zdecydował się na taki zakup?
- Dla zwiększenia wydajności pracy, po za tym maszyny to moja pasja - mówi Maciej Pietraszuk. - Ogólnie pług sprawdza się dobrze. Niespodziewałem się że efekty jego pracy będą wyglądały tak dobrze. Skiby są dobrze odłożone, pole wyrównane. Ciągnik spokojnie daje sobie z nim radę, pracuje z prędkością do 9 km/h - dodaje.
Pług jest wykorzystywany do orki przedzimowej po kukurydzy. Zajmuje pas o szerokości około 10,5 m. Rama jest dwudzielna, na jednej części osadzonych jest 12 korpusów, na drugiej 8. Po środku znajduje się wózek jezdny.
Ciekawostką jest fakt, że do transportu składa się poniżej szerokości ciągnika. Przy skrętach z długim narzędziem można wspomóc się sterowanymi hydraulicznie kołami wózka.
- Największą niedogodnością w pługu jest brak zabezpieczeń non stop. Przy zakamienionych polach często zdarza się ścięcie zabezpieczeń śrubowych - mówi Gabriel Demianiuk, kierownik ds. produkcji w gospodarstwie Agrofarm.
Pługiem w 2005 roku został ustalony rekord świata w orce. W ciągu doby zaorano 321 ha.
Pług skonstruowaliśmy w celu ustanowienia rekordu świata, który ciągle jest aktualny. Seryjna produkcja obejmuje produkcję pługów maksymalnie 14-korpusowych, ale będzie to rozszerzone. Na Agritechnice w Hanowerze pokażemy 17-skibowy pług z nowej serii. W planach mamy uruchomienie produkcji pługów do 20 korpusów - mówi Eric de Gouville, dyrektor Gregoire-Besson Polska






















środa, 23 marca 2016

Wracamy do polskiej historii BIZON

Cztery najpopularniejsze modele:

1.Bizon Z040
Pierwszy model Z040 skonstruowano w 1971 r. Jednak produkcja modelu Bizon Z040 rozpoczęła się w 1973 roku. Model Z40 miał wiele technicznych podobieństw do Claysona M133. 6-cylindory silnik produkowany był na licencji Leylanda. Początkowo produkowany w kolorze czerwonym, zmieniony następnie na pomarańczowy.

DANE TECHNICZNE:
MODEL Z040
Szerokość młocarni 1280 mm
Wydajność robocza 1,2 ha/h
Obsługa kombajnu 1 osoba
Zużycie paliwa 10-13 kg/ha

SILNIK
Moc znamionowa 73,5 / 100 kW/KM
Znamionowa prędkość oborotowa 2200 obr/min
Ilość oleju w układzie smarowania silnika ok. 16 l
Chłodzenie silnika Cieczą
Pojemnośc zbiornika paliwa 180 l
Sposób rozruchu silnika Rozrusznik elektryczny
Nepięcie instalacji elektrycznej 24 V
Akumulator (2 szt.) 12 / 165 V/Ah

ZESPÓŁ ŻNIWNY
Szerokość 4,2 m
Najmniejsza wysokość cięcia 60 mm
Największa wysokość ciecia 800 mm
Rozstaw palców i nożyków 76,2 mm
Skok listwy nożowej 78 mm
Obciążenie zespołu żniwnego Akumulatorami hydrauliczno-gazowymi
Masa zespołu żniwnego 1125 kg






2.Bizon Gigant
W 1972 r. linię montażową FMŻ opuścił pierwszy Bizon Gigant. Jak się później okazało była to największa maszyna w historii płockiej fabryki. Bizon Gigant nie należy do maszyn często widywanych na naszych polach. Wyprodukowano niecałe 1000 sztuk, a poza tym znaczna część produkcji trafiła na eksport, głównie do Węgier. W Polsce kierowane były one głównie do ówczesnych PGR-ów oraz Kombinatów Rolnych. W niektórych pracowało po kilka, a nawet kilkanaście sztuk tych maszyn.

DANE TECHNICZNE:
MODEL Gigant
Szerokość młocarni 1600 mm
Obsługa kombajnu 1 osoba
SILNIK
Moc znamionowa 220km 
Znamionowa prędkość oborotowa 2200 obr/min
Chłodzenie silnika Cieczą
Sposób rozruchu silnika Rozrusznik elektryczny
Nepięcie instalacji elektrycznej 24 V
ZESPÓŁ ŻNIWNY
Szerokość 5/5,8 m
Obciążenie zespołu żniwnego Akumulatorami hydrauliczno-gazowymi
Masa zespołu żniwnego 1050 kg


3.Bizon Dynamic
Wyprodukowano go  w latach (1992-1999). W sumie opuściło tylko 92 sztuki.
Główny konstruktor tego kombajnu powiedział mi, że to był błąd i nie powinny one w ogóle zejść z taśmy. Nie chciał za bardzo zdradzać dlaczego, a (jakieś niedopracowanie) z łożyskami na separatorze i bodajże też na głównym bębnie. 

DANE TECHNICZNE:
MODEL Dynamic
Szerokość młocarni 1279mm
Obsługa kombajnu 1 osoba
SILNIK
Moc znamionowa 150km 
Znamionowa prędkość oborotowa 2200 obr/min
Chłodzenie silnika Cieczą
Sposób rozruchu silnika Rozrusznik elektryczny
Nepięcie instalacji elektrycznej 24 V
ZESPÓŁ ŻNIWNY
Szerokość 4200mm
Obciążenie zespołu żniwnego Akumulatorami hydrauliczno-gazowymi
Masa zespołu żniwnego 800 kg


4.Bizon Rekord
Zamknął historię Bizona!!!
 W 1954 r. wyprodukowano w płockiej fabryce pierwszy kombajn zbożowy. Dokładnie 50 lat później z taśmy zszedł ostatni Bizon. Tego smutnego zaszczytu dostąpił jeden z dwóch najpopularniejszych modeli tej marki  Bizon Rekord.
Produkcja seryjna Bizona Rekorda ruszyła w 1980 r. i trwała nieprzerwanie do 2004 r. W tym czasie kombajn poddawany był licznym modernizacjom, choć zasadnicza konstrukcja nie ulegała zmianie. Początki Rekorda datuje się na lata 1976-77. W tamtym okresie oferta Fabryki Maszyn Żniwnych obejmowała dwa modele ? Bizon Z056 Super i Bizon Z060/Z061 Gigant. Rekord, znany wówczas w środowisku FMŻ jako Mini-Gigant, miał wypełnić lukę między tymi skrajnie wydajnymi kombajnami. Pierwsze egzemplarze przedseryjne bazowały jeszcze na podwoziu Supra. Co ciekawe już wtedy stanowiły źródło eksportu, głównie na rynki skandynawskie.

DANE TECHNICZNE:
MODEL Rekord
Szerokość młocarni 1279mm
Obsługa kombajnu 1 osoba
SILNIK
Moc znamionowa 125km 
Znamionowa prędkość oborotowa 2200 obr/min
Chłodzenie silnika Cieczą
Sposób rozruchu silnika Rozrusznik elektryczny
Nepięcie instalacji elektrycznej 24 V
ZESPÓŁ ŻNIWNY
Szerokość 4200mm
Obciążenie zespołu żniwnego Akumulatorami hydrauliczno-gazowymi
Masa zespołu żniwnego 1185 kg






Opryskiwacze Amazone

Sezon rolniczy się zbliża. Miejmy nadzieję, że w miejsce mroźnego powietrza (choć ostatnio raczej tylko nocą) i nieokreślonej pogody zaczną pojawiać się pierwsze oznaki wiosny. To zatem najlepszy moment, aby rozpocząć nieco dłuższy cykl wpisów poświęcony opryskiwaczom.
OFERTY FIRMY
Pomarańczowo-zielone maszyny Amazone to bardzo częsty widok na polach uprawnych, w gospodarstwach, ale i na ulicach miast i trawnikach. Szeroka oferta maszynowa niemieckiego producenta skierowana jest nie tylko do rolników. Oprócz bardzo bogatej gamy maszyn uprawowych, opryskiwaczy, rozsiewaczy oraz siewników, w fabrykach Amazone konstruowane są również maszyny komunalne, jak kosiarki i rozsiewacze drogowe. W ofercie Amazone jest wiele modeli opryskiwaczy, a wśród nich są:
  • Opryskiwacze polowe zawieszane
  • Opryskiwacze polowe zaczepiane
  • Opryskiwacze polowe samojezdne
MODELE
Seria UF. Opryskiwacze polowe Amazone serii UF to urządzenia zawieszane na tylnym TUZ-ie ciągnika. Cała grupa obejmuje kilka maszyn wyposażonych w zbiorniki cieczowe o różnej pojemności oraz różnej szerokości belki polowe. Amazone UF to bardzo zgrabne konstrukcje umiejscowione stosunkowo blisko ciągnika. Na lepsze rozłożenie masy wpływa również stosunkowo niewielka długość maszyn UF (od 1,65 do 2 m). Opryskiwacze te można agregować z przednim zbiornikiem Amazone o pojemności rzeczywistej 1125 l.
  • Pojemność zbiornika: od 1050 do 1920 l
  • Szerokość robocza: od 12 do 28 m
  • Wydatek pompy: od 115 do 250 l/min
  • Masa: od 680 do 1285 kg
Seria UG. Maszyny oznaczone symbolem UG to jednoosiowe opryskiwacze polowe zaczepiane o zróżnicowanej wydajności. Ta niewielka rodzina obejmuje dwa modele dostępne w różnych wersjach i konfiguracjach. Warto zwrócić uwagę na możliwość doboru układu jezdnego. Amazone na życzenie montuje oś niehamowaną przestawną, oś z dwuobwodowym hamulcem pneumatycznym lub oś z hydraulicznym układem hamulcowym. Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość bezstopniowej zmiany rozstawu śladów w zakresie od 1,5 do 2,25 m.
  • Pojemność zbiornika: od 2400 do 3200 l
  • Szerokość robocza: od 15 do 28 m
  • Wydatek pompy: od 250 do 370 l/min
  • Masa: od 2355 do 2917 kg

Seria UX. Starając się porównać maszyny UG oraz UX można odnieść wrażenie, że te drugie są bardziej masywne, ciężkie. Predyspozycje do pracy z dużą wydajnością widoczne są na pierwszy rzut oka. Solidne, pojemne zbiorniki cieczowe oparte są na mocnej profilowanej stalowej ramie. Warto tutaj zwrócić uwagę na sam kształt zbiorników. Zostały one pomyślane tak, aby środek ciężkości opryskiwaczy umieszczony był możliwie najniżej przy zachowaniu odpowiedniego prześwitu (0,78 m z ogumieniem 340/85 R 48). Ponadto nawet największy przedstawiciel serii nie przekracza 3,55 m wysokości.
  • Pojemność zbiornika: od 3600 do 12000 l
  • Szerokość robocza: od 15 do 40 m
  • Wydatek pompy: od 260 do 750 l/min
  • Masa: od 2908 do 8284 kg
Pantera. Opryskiwacz samojezdny Pantera 4502 to jedno z najnowszych osiągnięć inżynierów Amazone. Samobieżny 218-konny opryskiwacz wyposażono w zbiornik cieczy roboczej o pojemności rzeczywistej 4800 l, zbiornik z czystą wodą mieszczący 500 l oraz mały 20-litrowy zbiornik z wodą do mycia rąk. Podczas pracy maszyna może poruszać się z prędkością 20 km/h, natomiast na drodze może jechać do 50 km/h. Pantera podczas jednego przejazdu może opryskać pas pola o szerokości od 24 do 40 m (w zależności od modelu belki polowej). Maszyna w stanie suchym ma masę 9,6-10,5 ton. Dopuszczalna masa całkowita to 15,5 t.
  • Pojemność zbiornika: 4800 l
  • Szerokość robocza: od 24 do 40 m
  • Wydatek pompy: od 520 l/min
  • Masa: od 9600 do 10500 kg

Siew i mechanizacja.

Przyjmując, że ciągnik rolniczy jest najważniejszą maszyną rolniczą, to siewnik należy umieścić zaraz za nim – na drugiej pozycji. Fakt. Jest to maszyna wykorzystywana sezonowo, ale rola jaką pełni jest jedną z najważniejszych w prowadzeniu gospodarstwa. W końcu wszystko rozpoczyna się właśnie od zasianego nasiona…
Nie dziwi zatem fakt, że od lat można zaobserwować szybki rozwój technologiczny maszyn tego typu. Aktualna oferta producentów obejmuje bardzo wiele różnych modeli różniących się między sobą budową, poziomem zastosowanych technologii oraz wyposażeniem.
Między innymi dlatego, nawet nie będę starał się stworzyć jednoznacznej klasyfikacji wszystkich siewników rolniczych, która w pełni uwzględni różnice konstrukcyjne i przeznaczenie. Można natomiast łatwo podzielić wszystkie konstrukcje względem rodzaju mechanizmu wysiewającego.
SIEW MECHANICZNY
Jest to podstawowy i najbardziej ogólny podział siewników. Dwa najczęściej spotykane rozwiązania to system mechaniczny oraz pneumatyczny. Przykładem konstrukcji wyposażonej w mechaniczny system wysiewu może być rzędowy siewnik Cami produkowany przez POM-Brodnica. Głównym elementem w takiej konstrukcji jest zbiornik nasienny ustawiony poprzecznie do kierunku pracy. W dolnej części zbiornika nasiennego umiejscowione są aparaty wysiewające ułożone prostopadle do kierunku jazdy. Nasiona przesuwające się w dół zbiornika trafiają na kołeczkowe aparaty wysiewające, które dozują odpowiednią ilość nasion i przekazują dalej przewodami nasiennymi do redlic. Aparaty wysiewające napędzane są mechanicznie od koła metrycznego (zwanego również kołem napędowym), elektrycznie lub hydraulicznie (np. Väderstadt Rapid 300). Koło w zależności od marki i modelu siewnika znajduje się z boku lub z tyłu maszyny. Toczące się podczas pracy siewnika koło napędza przekładnię wysiewającą. Przekładnia jest połączona z kołem najczęściej za pomocą wału kardana lub napędu łańcuchowego.



SIEW PUNKTOWY 
Jednak siewniki rzędowe nie są jedynymi siewnikami z mechanicznym systemem wysiewu. Podobne rozwiązanie zastosowała firma Kverneland w modelach Monopill S i SE. Monopill jest siewnikiem punktowym przystosowanym do wysiewu otoczkowanych nasion buraka, rzepaku i cykorii. Obie wersje S i SE są to siewniki z wysiewem mechanicznym z tą różnicą, że w modelu S aparat wysiewający połączony jest z przekładnią, za której pomocą można regulować dawkę. Przekładnia napędzana jest od koła kopiującego sekcji za pomocą przekładni łańcuchowej. Natomiast w modelu SE aparat wysiewający jest napędzany silnikiem elektrycznym umieszczonym w miejscu przekładni z modelu S. Dzięki takiemu rozwiązaniu istnieje możliwość regulacji dawki wysiewu z kabiny ciągnika za pomocą komputera.

Orka u mnie na gospodarstwie.


niedziela, 20 marca 2016

Ursus 25014 - mocarny niedźwiedź

To najmocniejszy, a zarazem najszybszy ciągnik opracowany przez firmę Ursus. Posiada turbodoładowany silnik Deutz o mocy 250 KM i automatyczną skrzynię biegów, która pozwala rozpędzić go do prędkości nawet powyżej 50 km/h. Wszystko po to, aby usprawnić transport trzciny cukrowej z afrykańskich pól, do którego ma być przeznaczony.